Neden üye olmalıyım?

Emlak danışmalığı işinin bugünkü geldiği noktada, birçok sektörde olduğu gibi, büyük sermaye sahibi global ve yerli kurumsal emlak zincirlerinin gittikçe etkisini arttırması ve yüksek maliyetli emlak ilan sitelerini kullanılmak zorunda kalmamız ile ülkemizin kılcal damarlarına kadar yayılmış mahalle esnafı lokal emlak ofislerinin geleceği, hatta bugünü, tehdit altına girmiştir.

Mavişehir Emlak olarak, 1994 den beri bu piyasanın içindeyiz ve ilk yıllarımızdan bugüne emlak danışmanlığı işinin değişimini sizlerle birlikte yaşıyoruz. Eskiden gazete ilanları, yıllık ajandalar,  not defterleri, duvarlara asılı haritalar, mahalledeki tanıdıklardan alınan portföyler, iyi bir konumda ofis sahibi olmak ile işleri yürütebilmek mümkündü. Artık, tek başımıza, dijital ilanlar, video çekimleri, drone (İHA) çekimleri, pahalı emlak ilan internet siteleri, global ve yerli marka emlak zincirleri, emlak zincirlerinin yapay zekalı ortak veri tabanları, profesyonel, eğitimli emlak pazarlamacılarına karşı, kendimize özgü, geleneksel yöntemlerimizle rekabet etmeye çabalıyoruz !

Bu rekabetle başa çıkmanın bir yolu, birbirine coğrafi olarak yakın küçük emlak ofislerinin, bireyselliklerinden vazgeçip, birleşerek, ortaklık yoluyla, daha büyük emlak ofisleri kurmalarıdır. Bu yöntemde, birden fazla birbirine yakın lokal emlak ofisi brokeri bir araya gelip, anlaşıp, yeni bir ortak marka belirleyip, tüzel kişilik oluşturup, yeni bir ofis kiralayıp, ortaklık koşullarını belirleyip yeni ofislerinde huzur ve güven içinde işlerini büyüterek devam ettirebilirler. Güçlerini birleştirdikleri için, yerel pazarlarında, kurumsal firmalarla rekabette eski durumlarına göre daha avantajlı olabilirler.

Biz size bir alternatif yol öneriyoruz….

Günümüz koşullarında yaşanan bu tehditle başa çıkmanınn bir diğer yolu da aslında sayıları onbinleri bulan ve ülkemizin kılcal damarlarına, en ücra köşelerine, mahallelerine, köylerine kadar yayılmış emlak ofislerinin portföylerini, lokal bilgi ve deneyimlerini paylaşabilmeleri ve sistematik iletişim kurabilmeleri sonucu doğacak büyük gücünü kullanmaktır.

Bütün bu değişimle birlikte, biz lokal emlakçıların farkında bile olmadığımız, bazı çok kritik değerlerimiz var. Öncelikle, bizler aynı mahalle bakkalı, kasabı, manavı gibi mahallenin bir parçası olmuş, kendi insanını iyi tanıyan, bölgesini bilen, yıllardır mahalle içinde tanınan, insanların güvenini sağlamış mahalle esnaflarıyız. Tek tek bakıldığında gücümüz çok sınırlı, ama biz lokal emlakçıların sayısına ve deneyimlerine baktığımızda, tek tek her birimiz, aslında tüm emlak zincirlerini gölgede bırakacak ölçüde bir sayı ve pazar bilgisi, tanınırlık, güven gibi kritik değerlere sahibiz.

Ülkemizin her köşesinde, küçüklü büyüklü, birbirinden bağımsız, mahalle, köy semt emlakçıları mevcut. Bir düşünün, hani eskiden gazetelerin Pazar eklerinde çıkan bulmacalardaki  noktaları birleştirince ortaya çıkan tavşan var dı ya, işte o noktalar gibi tüm lokal emlakçıları birleştirebilsek, ülkedeki en büyük elmak ofisi networkünü (zincirini) ortaya çıkarmış olmaz mıyız? Her bir nokta bağımsız olmakla birlikte, bir zincir gibi hareket edip, portföylerini paylaşabiliyor, paylaşılan portföyleri sayesinde, müşterisine daha fazla alternatif sunabiliyor, paylaşım yapmak istediği portföyü kendi istediği gibi belirleyebiliyor, aradığı bir portföy veri tabanına eklendiğinde, kendisine otomatik olarak mail geliyor, bu paylaşım ağına üye olmak suretiyle, hem reklamını yapabiliyor, hem de yabancı müşteriye karşı daha bir güven oluşturup, referanslı şekilde, daha rahat hizmet verebiliyor… Ne kadar güzel olurdu, değil mi? Aslında noktalar hazır, her yerde, sadece onları birleştirmek lazım !

Sürü etkisi…

İşte biz buna “sürü etkisi” diyoruz. Hep birlikte bu etkiyi yaratabilirsek; kurumsallık, güven, portföy genişliği, iletişim, dijitalleşme ve daha birçok alanda, yerli ve yabancı tüm kurumsal firmalarla, bir ağaç gibi tek ve hür ama bir “sürü” gibi güçlü şekilde rekabet edebiliriz 😊.

Bizim KEOPPs olarak sizlere sunmayı hedeflediğimiz hizmet işte tam da bu… Noktaları birleştirmek… Tek başına yola devam etme arzusunda olan lokal emlak ofislerini, coğrafi konumdan bağımsız olarak, sanal ortamda birleştirmek ve onların bir emlak zinciri gibi hareket etmesine katkıda bulunmak .. Fiziken değil, sanal ortamda güçleri birleştirmek…

Hedefimize ulaşma yolunda görevimizi yerine getirirken, yasallık, sürekli değişim ve gelişim, kendi kendine öğrenme, yerel uzmanlık ve “sürü etkisi” nin gücüne inanarak hareket ediyoruz.

Hedeflediğimiz noktaya, sadece noktaların birleştirilmesi, yani siz lokal emlakçılarla birlikte varabileceğimiz gayet açık. Bu sebeple, sizlerle birlikte büyüyüp bu büyük lokal emlakçı ağını birlikte kuracağız. Global şirketler gibi büyük altyapımız, sermayemiz, yüzlerce çalışanımız yok, ama noktaların gücüne (sürü etkisine) inancımız, bir hedefimiz ve sizlerin hizmetine sunduğumuz basit, yalın, güncel bir uygulamamız var. Bu öyle bir uygulama ki, üye sayısı arttıkça, üyelere sağladığı yarar ve “sürü etkisi “ de aynı oranda artacak, tüm üye emlakçıların aradığını bulduğu bir platforma dönüşecektir.

Eğer hep birlikte kritik üye sayısını aşabilirsek, ülkemizdeki tüm lokal emlakçılar için bir cazibe merkezi olacağımızı ve hızla büyüyebileceğimizi biliyoruz. Büyüdükçe, biz lokal emlakçıların daha da rekabetçi hale gelmemiz için yeni hizmetler ve uygulamalar geliştirme fırsatını birlikte yakalayacağız.

Birlikte ne kadar büyürsek büyüyelim, güncel, ulaşılabilir, kolay kullanılır, yalın bir mobil ofis ve emlak paylaşım ağı olma özelliğimiz hep aynı kalacak. Çünkü, yola çıkış amacımız, biz lokal emlakçıların varlığına ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaktır.

İşte bu sebeple biz Mavişehir Emlak olarak ilk KEOPPs üyesi olduk, sizleri de bekliyoruz.

 

KEOPPs

Lokal emlakçının global ofisi

 

 

Mavişehir Emlak

0 532 694 87 39

0 232 330 61 76

Cengiz Topel Cad. No:11

35590 Karşıyaka/İzmir